O interakcjach niekoniecznie mile widzianych
Blog > Komentarze do wpisu
Organizacja ruchu pod Fashion House - czyli jak ominąć korki

Mieszkam niedaleko Morskiego Parku Handlowego – jednego z wielu gdańskich zagłębi marketowych i na pewno najgorzej skomunikowanego centrum handlowego w Gdańsku. /o ile nie w trójmieście/. Pech chce, że na dwóch kolejnych skrzyżowaniach główny kierunek ruchu to lewoskręty. Generuje to ogromne korki i całkowicie blokuje wyjazd z centrum handlowego. Najgorzej jest w „dniu promocji Fashion House”. Tłumy gdańszczan zjeżdżają powodując totalny paraliż wszystkich dróg.

Kierowcy trąbią na siebie, wpychają na skrzyżowanie nie mając pewności, że je mogą opuścić /blokując drogą innym/, policja przyjeżdża sporadycznie, drogowcy poza kompletną przebudową skrzyżowań /na którą nie ma pieniędzy/ nie widzą możliwości przeregulowania świateł. Słowem - wokół całego Morskiego Parku Handlowego panuje paraliż komunikacyjny.

Na mapce zaznaczyłem czerwoną linią główną trasę przejazdową /lewoskręt przy wyjeździe z centrum handlowego L1 i lewoskręt przy wjeździe na drogę do obwodnicy L2/. Jest ona permanentnie zakorkowana. Niektórzy starają się omijać pierwszy lewoskręt jadąc na skrzyżowaniu prosto i przejeżdżając przez parking pod Piotrem i Pawłem /czerwona trasa A/. Jednak to w żaden sposób nie poprawia ruchu, gdyż wąskim gardłem jest lewoskręt L2 i każdy samochód więcej przejeżdżający trasą A to jeden samochód mniej skręcający bezpośrednio w lewo na L1

Jako mieszkaniec okolic chciałbym przyjeżdżającym udzielić kilku wskazówek, które pozwolą im na zaoszczędzenie czasu i nerwów. Bo sposobów na ominięcie korków pod Fashion House jest kilka.

1.       1. Parking przed Fasion House nie jest jedynym, który możecie wybrać /czerwona litera P na mapce/. Wielokrotnie marnujecie dużo czasu na poszukiwanie na nim wolnego miejsca, którego po prostu tam nie ma. Dużo lepiej zaparkować na tyłach marketu /zielone P2/. Zawsze tam znajdziecie miejsce i dla leniwych informuję, że od strony tego parkingu też znajduje się wejście do FH.

2.      2. Z obu wspomnianych parkingów można wyjechać tylko w dwóch miejscach. Warto jednak przemyśleć rezygnację z skręcania w lewo /w szczególności jeśli chcemy jechać do obwodnicy/ i wybranie skrętu w prawo /niebieskie drogi 1 i 2/. Kilometr dalej znajduje się węzeł obwodnicy w Kowalach – owszem nadrobicie trochę drogi, ale stanowczo zaoszczędzicie czasu /w szczególności, że 100m przed skrzyżowaniem w Kowalach droga się rozwidla i umożliwia dwa miejsca na włączenie się do ruchu/.

3.      3. Jednak w dniach promocji – nie ważne jaką trasę wybierzecie i tak będziecie stać w korku na drogach wyjazdowych z parkingów pod marketami. Dlatego polecam wybrać mało znaną  opcję P1 – jest to parking na tyłach marketu Piotr i Paweł /parkingu przed samym Piotrem i Pawłem nie polecam, gdyż tam też nie ma miejsca/. Jest tam miejsca na kilkadziesiąt samochodów i nawet w okresie największego natężenia ruchu parkuje tam zaledwie kilka pojazdów. Wyjazd z tego parkingu jest również bardzo szybki. Zielona linia na mapie to sugerowana droga wyjazdu do obwodnicy.

4.      4. Istnieje jeszcze jedna droga wyjazdowa pozwalająca na całkowite ominięcie tego regionu. Chciałbym jednak zaznaczyć, że jest ona niepewna i niepolecana dla samochodów z niskim zawieszeniem. Zaznaczyłem ją na pomarańczowo i sugeruję ją sprawdzić najpierw przy słonecznej i suchej pogodzie.

Należy wyjechać z P1 skręcając w lewo, po 100 metrach na rondzie skręcamy w prawo. Dalej prosto przez kolejne rondo i tuż przed końcem drogi i drewnianym mostkiem nad strumieniem skręcamy w lewo w polną drogę. Dojeżdżamy do zbiornika retencyjnego i objeżdżamy go po prawej stronie. Po ok. 1/3 obwodu zobaczymy drogę w górę do osiedla mieszkaniowego. Z tego osiedla bez problemu dojedziemy do świętokrzyskiej. Jeszcze raz jednak pokreślę, że ze względu na polne, błotniste drogi – jest to opcja dla prawdziwych desperatów.

5.      5. Natomiast tym, którzy chcą znać optymalne rozwiązanie, polecam następującą rzecz:

Nie przyjeżdżajcie do Fashion House w dniach kiedy ogłaszają wielkie promocje – sklepy oszukują i przyjeżdżając w jakikolwiek inny dzień natkniecie się na te same rabaty i oferty. Owszem czasem rzeczywiście dorzucą coś ekstra ale w większości te wielkie przeceny dotyczą towarów drugiej kategorii i uszkodzonych. Wszelkie inne promocje znajdziecie w zwykły dzień roboczy.

Mam nadzieję, że te kilka uwag pozwoli Wam płynniej poruszać się w tym regionie i ominąć korki pod Morskim Parkiem Handlowym.

 

niedziela, 29 grudnia 2013, trucie-dupy

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Jacek Zemuo, *.dynamic.gprs.plus.pl
2013/12/29 16:32:28
Fajny poradnik.

Wróć Benericie do MFO, bo bez Ciebie nigdy upka Tomi nie dokończy!