O interakcjach niekoniecznie mile widzianych
sobota, 22 stycznia 2011
Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy?

Szukając kredytów patrzymy na wysokość prowizji i odsetki. Często nie zastanawiamy się ile jeszcze kosztów będziemy musieli ponieść, a są one niestety niemałe. Przeszło rok temu wziąłem kredyt mieszkaniowy. 90 tys. zł. na 8 lat. Opcja: Rodzina na Swoim. Sprawa kosztów wygląda następująco:

- odsetki do spłacenia w ciagu 8 lat: 16 tys. (drugie tyle pokrywa program Rodzina na Swoim)

- prowizja banku: 1,7tys.

Wszystko byłoby pięknie ale to tylko fragment tego, co muszę wydać. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach:

- ubezpiecznie kredytu do czasu uprawomocnienia wpisu w hipotece (co jest możliwe dopiero po umowie notarialnej sprzedaży) /w praktyce więc jeśli bierzecie kredyt na budujące się mieszkanie możecie opłacać to nawet do dwóch lat. W moim przypadku było to 14 miesięcy/. 14*75zł = 1 tys.

- opłata za konto założone w banku /oczywiście nie najtańsza opcja/: 8lat * 12 miesięcy * 10zł = 1 tys. /i nawet nie doliczyłem opłat za karty itp./

- opłata za założenie księgi wieczystej do kredytu /osobna na kredyt i na odsetki/ 400zł

- wypis z księgi wieczystej 30zł

- koszty paliwa (biletów) w celu załatwienia formalności: 100zł (nie wspominając, że w ciągu tego roku załatwiania trzeba kilka dni urlopu poświęcić)

Do kosztów dojdą jeszcze rzeczy pośrednie, za które i tak byśmy płacili nie biorąc kredytu:

- akty notariale (jak nowe mieszkanie to koło 2,5 tys.)

- ubezpieczenie mieszkania

 

Bank bierze więc od mojej osoby niby tylko 1,7 tys. prowizji. Jednak ja w kieszeni muszę mieć kwotę kilka razy większą. Mój kredyt był niewielki, dla większych koszty te na ogół będą proporcjonalnie wyższe.

 

07:58, trucie-dupy
Link Dodaj komentarz »