O interakcjach niekoniecznie mile widzianych
poniedziałek, 17 lutego 2014
Rozważania o testowaniu cz3

Na temat pracy testera panuje wiele mitów. Jednym z popularniejszych przekonanie, że projektowanie testów jednostkowych jest jednym z głównych zadań testerów. W zależności od firmy różnie to może wyglądać, ale z reguły te testy piszą i wykonują /czyli odpalają skrypt/ developerzy.

Testy jednostkowe to sprawdzanie poprawności klas, funkcji, ogólnie mówiąc klocków. Bierzemy klocek lego do ręki i sprawdzamy czy jest ok. Tę pracę wykonują developerzy bo w gruncie rzeczy jest to praca developerska. Najlepiej pamiętać jednak o dwóch zasadach – 1) robić je jak najprostsze /jeśli test można rozbić na dwa osobne to należy to zrobić/ oraz 2) pisać je w innym języku niż testowane oprogramowanie /developerzy uwielbiają grzeszyć wrzucając w ramach testów jednostkowych kod, który jest do przetestowania/. Jest jeszcze trzecia zasada /do której niestety prawie nikt się nie stosuje/ - 3) pisz testy jednostkowe przed testowanym kodem.

Efekt jaki uzyskujemy z testów jednostkowych można porównać do studenta zdającego egzamin.

Testy jednostkowe to egzamin w formie testu wyboru… jednokrotnego. Ot seria pytań, skończona liczba odpowiedzi i albo jest dobrze albo źle. Co ważniejsze, sam egzaminujący może szybko sprawdzić pracę i udzielić odpowiedzi co jest nie tak.

Klasyczne testowanie funkcjonalne to egzamin w postaci pytań otwartych – gdzie student musi wykazać się wiedzą, a sprawdzenie tego przez egzaminującego trwa i nie zawsze jest to idealnie ocenione, co więcej - inny egzaminujący może to ocenić w zgoła odmienny sposób.

Dobre klasyczne testowanie to egzamin otwarty, gdzie zamiast oceny student otrzyma pełną recenzję egzaminu (często dłuższą od jego pracy). Recenzję, z której dowie się o tym, co mógłby poprawić, usprawnić i jeszcze sugestie na przyszłość.

Studenci uwielbiają testy wyboru. Są szybkie i proste. Jednak dopiero podczas pisemnej otwartej pracy można poznać realnie nie tylko wykutą wiedzę ale i te prawdziwe doświadczenie studenta, a przez dawanie mu odpowiednich informacji zwrotnych – wykształcić z niego wartościowego człowieka.

Z testowaniem jest podobnie. Testy jednostkowe są szybkie, ale nie wnoszą prawie nic do utrzymania tego co nazywamy jakością oprogramowania. Po prostu sprawdzają, czy developer nie pomylił się w drobnostkach.

Wartość pracy testerów tkwi jednak w umiejętnym testowaniu na wyższym poziomie i sztuce raportowania i sugerowania usprawnień.18:17, trucie-dupy , interakcje
Link Komentarze (2) »